Męski czynnik niepłodności jest główną przyczyną niepłodności u około 40-50% par starających się o dziecko. Coraz obszerniejsze dane potwierdzają rolę stresu oksydacyjnego jako istotnej przyczyny niepłodności u mężczyzn.
Czym jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny jest stanem spowodowanym brakiem równowagi między wytwarzaniem reaktywnych form tlenu (ROS, reactive oxygen species), a układem antyoksydacyjnym organizmu, odpowiedzialnym za ich neutralizację i usuwanie.
Podczas, gdy niewielki ilości ROS są wymagane do normalnego funkcjonowania plemników, nadmierna ich produkcja prowadzi do peroksydacji lipidów, uszkodzenia DNA oraz zwiększonej apoptozy, co skutkuje nieprawidłowymi parametrami nasienia i niepowodzeniami podczas stosowania technik wspomaganego rozrodu, m.in.:
- Upośledzone zapłodnienie poprzez wpływ na kapacytację plemników i reakcję akrosomalną
- Peroksydacja lipidów, która uszkadza powierzchnię plemników, powodując nieprawidłową morfologię i upośledzoną ruchliwość
- Uszkodzenie białek na powierzchni komórek, odpowiedzialnych za sygnalizację komórkową, może również wpływać na działanie enzymatyczne w komórce
- Peroksydacja DNA i jego późniejsza utrata struktury lub fragmentacja
Co wywołuje stres oksydacyjny?
Na wywoływania stresu oksydacyjnego, wpływa wiele czynników:
- Toksyczność środowiska
- Styl życia (palenie, alkohol, otyłość)
- Starzenie się
- Stres
Kluczowym czynnikiem wewnętrznym, przyczyniającym się do stresu oksydacyjnego są procesy zapalne w drogach moczowo-płciowych, wywodzące się z:
- Żylaków powrózka nasiennego
- Niecałkowicie wyleczonych infekcji
- Niektórych chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. cukrzyca
Zastosowanie testu stresu oksydacyjnego wspiera diagnostykę niepłodności męskiej, szczególnie w przypadkach niewyjaśnionej niepłodności, żylaków powrózka nasiennego, nieprawidłowych parametrów nasienia i/lub nieudanych rezultatów IVF.
Ponieważ stres oksydacyjny odgrywa dużą rolę w upośledzeniu funkcji rozrodczej mężczyzn, badania stresu oksydacyjnego w nasienia są zawarte w najnowszych zaleceniach dotyczących diagnostyki niepłodności męskiej, opublikowanych przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).
Czym jest test MiOXSYS?
MiOXSYS jest jakościowym testem elektrochemicznym, który mierzy sORP – statyczny potencjał oksydacyjno-redukcyjny w spermie, który opisany jest jako stosunek między całkowitą aktywnością utleniającą, a całkowitą aktywnością redukującą.
Pomiar statycznego potencjału oksydacyjno-redukcyjnego z użyciem MiOXSYS, prowadzony jest w oparciu o zasadę oceny redoks. W przeciwieństwie do innych badań sORP stanowi zintegrowany pomiar wszystkich znanych i nieznanych utleniaczy i substancji redukujących, co sprawia, że jest to pomiar istotny klinicznie.
MiOXSYS, to obecnie najdokładniejszy i najszybszy aktualnie dostępny test stresu oksydacyjnego.
W badaniach walidacji klinicznej sORP MiOXSYS, zapewnia lepszą dodatnią wartość predykcyjną (PPV=97,6%), co jest wymagane dla badań diagnostycznych, dotyczących potwierdzania dolegliwości.
Testy MiOXSYS zostały potwierdzone klinicznie przy wartości odcięcia 1,38 mV/106 plemników/ml
- Jeśli wynik testu wynosi do 1,38 mV/106 plemników/ml – sORP jest zrównoważony (wynik prawidłowy)
- Jeśli wynik testu wynosi 1,38 mV/106 plemników/ml lub więcej – sORP jest niezrównoważony (wynik nieprawidłowy, plemniki znajdują się w stanie stresu oksydacyjnego)
Podwyższony wynik poziomu stresu oksydacyjnego wymaga konsultacji z lekarzem specjalizującym się w niepłodności męskiej i dobrania odpowiedniej metody leczenia.