Laparoskopia
Zabieg, w którym przez kilkumilimetrowe nacięcia w powłokach brzusznych wprowadzane są kamera oraz mikronarzędzia chirurgiczne, za pomocą których można ocenić budowę narządów oraz wykonywać precyzyjne zabiegi.
Zabieg, w którym przez kilkumilimetrowe nacięcia w powłokach brzusznych wprowadzane są kamera oraz mikronarzędzia chirurgiczne, za pomocą których można ocenić budowę narządów oraz wykonywać precyzyjne zabiegi.
Czym jest laparoskopia?
Czym jest laparoskopia?
Laparoskopia jest techniką operacyjną służącą do diagnostyki lub leczenia schorzeń narządów położonych np. w jamie brzusznej.
W powłokach brzusznych wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcia przez które wprowadza się specjalne mikronarzędzia pod kontrolą kamery – laparoskopu. Obraz z kamery operator i zespół śledzą na ekranie monitora.
Za pomocą laparoskopowych mikronarzędzi chirurgicznych można wykonywać precyzyjne zabiegi jak np. usunięcie torbieli jajnika, usunięcie wodniaka jajowodu czy pobranie tkanki jajnikowej w celu jej zamrożenia i zabezpieczenia płodności.
Laparoskopia ginekologiczna, wykonywana jest zarówno w celach diagnostycznych jak i leczniczych – w trakcie zabiegu oprócz np. weryfikacji drożności jajowodów można usunąć zrosty wewnątrzotrzewnowe lub wykonać plastykę jajowodów.
Laparoskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, a ilość powikłań jest znacznie niższa niż przy klasycznej operacji. Dzięki zastosowaniu specjalnego postępowania okołozabiegowego ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) możliwe jest przeprowadzanie zabiegu w procedurze jednodniowej i szybki powrót do codziennego funkcjonowania.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym
O badaniu
Stosowane metody
Laparoskopia diagnostyczna
pozwala na ocenę budowy narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej (w tym macicy, jajników, jajowodów) i weryfikację drożności jajowodów jak również na stwierdzenie obecności zrostów wewnątrzotrzewnowych.
Laparoskopia operacyjna
pozwala na usunięcie zauważonych zmian patologicznych zmian, pobranie tkanek do badań, czy też pobranie tkanki jajnikowej w celu jej mrożenia.
Warto wiedzieć
Przygotowanie
do badania
Zabieg wykonuje się zwykle w I fazie cyklu miesiączkowego, po zakończonej miesiączce.
Wskazania do wykonania zabiegu
– laparoskopia diagnostyczna: w diagnostyce przyczyn niepłodności, zwłaszcza gdy podejrzewa się czynnik jajowodowy (niedrożność jajowodów), endometriozę w I lub II stopniu zaawansowania lub zrosty wewnątrzotrzewnowe
– laparoskopia lecznicza (terapeutyczna): usunięcie ognisk endometriozy, usunięcie zrostów wewnątrzotrzewnowych, wyłuszczenie torbieli jajników, naprawa defektu blizny po cięciu cesarskim, usunięcie wodniaków jajowodów, obliteracja proksymalnych odcinków wodniaków jajowodów, zabiegi naprawcze jajowodów w jajowodowym czynniku niepłodności (plastyka jajowodów), asysta laparoskopowa w trakcie histeroskopowych zabiegów usunięcia mięśniaków macicy
– laparoskopia w procedurze onkofertility: pobranie tkanki jajnika w celu zabezpieczenia płodności np. przed leczeniem onkologicznym lub przed innym leczeniem gonadotoksycznym lub wiążącym się z fizycznym uszkodzeniem jajników (w celu mrożenia tkanki jajnikowej) i transpozycja jajników poza obszar planowanego naświetlania w trakcie radioterapii onkologicznej
– laparoskopowe wszczepienie tkanki jajnikowej (mrożonej przed leczeniem onkologicznym)
Dokładny sposób przygotowania do zabiegu określa lekarz, w zależności od planowanego zakresu operacji (dotyczy to np. poprzedzającego leczenia farmakologicznego). W dniu zabiegu należy wziąć prysznic, dokładnie umyć skórę mydłem. Przygotowanie dietetyczne, w tym jak długo pozostawać na czczo określa indywidualnie lekarz, odpowiednio do planowanej procedury (np. ERAS).
W przypadku wykonywania zabiegu w znieczuleniu ogólnym konieczne jest posiadanie badania grupy krwi oraz wykonanych nie później niż na dwa tygodnie przed zabiegiem badań krwi:
- Morfologia
- Sód
- Potas
- APTT
- INR
- Jeżeli w indywidualnej sytuacji konieczne jest wykonanie dodatkowych badań przed zabiegiem, to zostaje to zlecone w trakcie konsultacji poprzedzającej zabieg
Należy też poinformować personel medyczny o wszystkich zażywanych lekach, a na minimum sześć godzin przed zabiegiem Pacjentka musi pozostawać na czczo (nic nie jeść i nic nie pić).
- ciąża (nie dotyczy zabiegów wykonywanych ze wskazań życiowych)
- ostra infekcja
- schorzenia uniemożliwiające przeprowadzenie znieczulenia ogólnego
- inne stany chorobowe, które mogą prowadzić do pojawienia się powikłań w trakcie zabiegu (indywidualnie określa je lekarz kierujący na zabieg)
Przebieg zabiegu
Cennik badań
Laparoskopia |
Laparoskopia |
Opinie
Pacjenci o nas
Dowiedz się więcej
Endometrioza – objawy, które mogą o niej świadczyć.
W przypadku wielomiesięcznych niepowodzeń podczas starania się o dziecko, warto mieć na uwadze, że prawidłowo wykonane badanie nasienia często pomaga ustalić kierunek dalszej diagnostyki i leczen…
Czytaj wpis