Badanie drożności jajowodów
Badanie drożności jajowodów polega na podaniu specjalnego kontrastu pod kontrolą USG, który w czasie badania drożności wypełnia jamę macicy i jajowody układa się w ich kształt, obrazując dokładnie wszelkie nieprawidłowości. W sytuacji, gdy jajowody są niedrożne, środek cieniujący nie przepływa przez nie i nie wydostaje się do jamy otrzewnej.
Badanie drożności jajowodów polega na podaniu specjalnego kontrastu pod kontrolą USG, który w czasie badania drożności wypełnia jamę macicy i jajowody układa się w ich kształt, obrazując dokładnie wszelkie nieprawidłowości. W sytuacji, gdy jajowody są niedrożne, środek cieniujący nie przepływa przez nie i nie wydostaje się do jamy otrzewnej.
Czym jest badanie drożności jajowodów?
Czym jest badanie drożności jajowodów?
Czynnik jajowodowy odpowiada za ok. 1/3 przyczyn niepłodności kobiecej, a niedrożność jajowodów jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niepłodności u kobiet.
Zwykłe dopochwowe badanie USG nie pozwala na dokładną analizę jamy macicy ani na ocenę drożności jajowodów. Badanie drożności pozwala wykryć nieprawidłowości będące przyczyną problemów z zajściem w ciąże takie jak:
• Mięśniaki podśluzówkowe
• Zrosty w jamie macicy i jajowodach
• Guzy w jamie macicy
• Ogniska endometriozy w jajowodach
• Polipy jamy macicy
• Wady macicy
• Wodniaki jajowodów
Badanie drożności jajowodów wykonuje się na zlecenie lekarza w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.
O badaniu
Stosowane metody
Metoda Sono-HSG
Sonohisterosalpingografia Sono-HSG, to metoda z użyciem kolorowego dopplera pod kontrolą USG. Środkiem kontrastowym jest tutaj sól fizjologiczna oraz obecne w niej drobne pęcherzyki powietrza. Technika ta doskonale nadaje się do badań przesiewowych.
Metoda Sono-HSG HyFoSy
Najdokładniejszą i jednocześnie najbardziej komfortową metodą oceny drożności jajowodów jest badanie z użyciem specjalnej pianki kontrastowej, pod kontrolą USG 2D lub 3D (HyFoSy).
Niekiedy Sonohisterosalpingografia ma również działanie terapeutyczne, gdyż płyn pod ciśnieniem udrażnia jajowody i otwiera drogę komórce jajowej do zapłodnienia.
Warto wiedzieć
Przygotowanie
do badania
Wskazaniami do badania są:
Diagnostyka niepłodności
Podejrzenie niedrożności jajowodów. Zapalenie przydatków, zwłaszcza wielokrotne i przewlekające się jest częstą, przyczyną niepłodności. Zachodzi to wskutek powstawania zrostów pozapalnych. Są to blizny łącznotkankowe, które są wyrazem próby naprawy przez organizm uszkodzeń, jakich dokonało zapalenie. Odbudowana tkanka nigdy jednak nie jest w takiej formie jak przed chorobą, i często są to pasma włóknistej tkanki łącznej. Upośledzają one drożność i ruchomość jajowodu. Komórka jajowa nie może przedostać się z jajnika do bańki jajowodu, i dalej, do macicy. Zapłodnienie jest niemożliwe. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć zapaleń przydatków (jajowodu, jajnika) i odpowiednio je leczyć.
Endometrioza. Inną chorobą, która powoduje powstawanie zrostów, jest endometrioza. Jest to obecnie dość częsta choroba. W nieznanym mechanizmie fragmenty błony śluzowej jamy macicy przedostają się do na zewnątrz, do jamy brzusznej i osiadają na różnych narządach, najczęściej w sąsiedztwie. Podlegają rytmowi miesięcznemu i krwawią tak jak normalna błona śluzowa macicy. Wydostająca się krew powoduje podrażnienie tkanek i miejscowy stan zapalny, a w konsekwencji całą sekwencję zdarzeń prowadzącą do powstania zrostów.
Diagnostyka wrodzonych wad macicy. Wrodzone wady macicy powstają w życiu płodowym jako zaburzenie rozwoju przewodów Müllera (z których powstaje), ich scalania i kanalizacji. Brak lub niedorozwój jednego z tych parzystych przewodów powoduje powstanie macicy jednorożnej.
Ocena jajników i miednicy mniejszej. W sonohisterosalpingosonografii, oprócz zbadania drożności jajowodów i kształtu macicy, można także zobrazować jajniki i otoczenie całego narządu rodnego (np. zrosty okołoprzydatkowe).
Wymagane są prawidłowe wyniki 5 badań dodatkowych:
- mycoplazma hominis – wymaz z kanału szyjki macicy – wynik nie starszy niż 3 miesiące
- ureaplazma urealiticum– wymaz z kanału szyjki macicy – wynik nie starszy niż 3 miesiące
- chlamydia trachomatis– wymaz z kanału szyjki macic – wynik nie starszy niż 3 miesiące
- biocenoza pochwy – wynik nie starszy niż 3 miesiące
- cytologia – wynik nie starszy niż 12 miesięcy
Badanie zazwyczaj wykonuje się w I fazie cyklu, po ustaniu krwawienia miesięcznego i przed wystąpieniem owulacji. W przypadku kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną zabieg można wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu krwawienia. O tym kiedy powinno się wykonać badanie decyduje lekarz.
Przed badaniem należy skonsultować się z lekarzem wykonującym badanie bądź z lekarzem prowadzącym.