15 lutego 2024

ESHRE – WIEDEŃ 2019

Coroczne spotkanie członków Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii
ESHRE European Society of Human Reproduction and Embryology – Wiedeń 2019

Byliśmy, zobaczyliśmy, a teraz czas na burzę pomysłów i wdrażanie nowych metod i planów leczenia…

Przełom czerwca i lipca to gorący okres. Nie chodzi tylko o falę upałów, która napływa nad Europę, ale przede wszystkim to gorący czas corocznego wielkiego spotkania członków ESHRE, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. W tym roku Wiedeńskie Centrum Kongresowe pomieściło w przeciągu trzech dni rekordową ilość osób: 12 000 prelegentów, wystawców i uczestników.

Kongres ESHRE podzielony jest na tematyczne panele: ginekologiczny, embriologiczny, andrologiczny, panel położniczy i panel dedykowany pacjentom IVF. Od samego rana do późnych godzin wieczornych tłum uczestników z całego świata przemieszcza się pomiędzy salami wykładowymi aby zobaczyć i wysłuchać jak najwięcej wykładów.

Sesje embriologiczne obejmowały głównie tematy dotyczące zapłodnienia i pierwszych 24 godzin rozwoju zarodków, ocenie rozwoju zarodków z wykorzystaniem techniki Time-Lapse oraz przedimplantacyjnej analizie genetycznej zarodków.

Ze względu na restrykcje w wielu krajach, dotyczące ilości zapładnianych komórek, istotnym elementem oceny rozwoju zarodków staje się analiza pierwszych 24h po zapłodnieniu. Prof Markus Montag w swoim wykładzie omówił przemiany, które zachodzą od momentu fuzji gamet. Rozwijające się techniki obrazowania: mikroskopii świetlnej, polaryzacyjnej, monitorowania rozwoju metodą Time-lapse jak i badania molekularne dają embriologom nowe możliwości śledzenia i oceny procesów zachodzących w rozwoju zarodka na bardzo wczesnym etapie jego rozwoju.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne dotyczące techniki Time-lapse, czyli poklatkowego monitorowania rozwoju zarodków wraz z możliwością analizy parametrów morfokinetycznych. To doskonałe narzędzie analizy przebiegu rozwoju zarodków, jak i wsparcie przy wyborze najlepiej rokującego zarodka do transferu. Prelegenci z Francji, Japonii i Norwegii zaprezentowali dodatkowe możliwości wsparcia przy zastosowaniu techniki Time-lapse, przyczyniające się do zwiększenia skuteczności procedury IVF.

Tradycją stają się już sale wypełnione po brzegi słuchaczami, podczas wykładów dotyczących przedimpalntacyjnej analizie zarodków: PGT-A (Preimplantation Genetic Testing for Aneuploidy), PGT-M (Preimplantation Genetic Testing for monogenic). Test PGT-A pozwala na identyfikację aneuploidii (np. zespołu Downa, zespołu Patau, zespołu Edwardsa, zespołu Turnera, Zespołu Klinefeltera) oraz wybór zdrowego i najlepiej rokującego zarodka do transferu. W przypadku PGT-M celem jest zmniejszenie ryzyka przeniesienia określonej choroby genetycznej na dziecko. Identyfikacja mutacji i transfer zdrowych zarodków zwiększa szansę na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

W Wiedniu po raz pierwszy zostały zaprezentowane nowe rekomendacje ESHRE dotyczące PGT-A i PGT-M. To cztery wzajemnie się uzupełniające dokumenty dotyczące technicznych aspektów biopsji zarodka, wykrywania strukturalnych i numerycznych aberracji chromosomowych oraz wykrywania zaburzeń monogenowych.

Wśród sesji ginekologicznych największym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszyły się sesje dotyczące endometriozy i zaburzeń endometrium, implantacji zarodka, PCOS, endokrynologii i chirurgii ginekologicznej.

Na kongresie w Wiedniu zaprezentowano badania populacyjne dotyczące czynników genetycznych przyczyniające się do endometriozy. Zidentyfikowano warianty wiążące się z genami obejmującymi steroidogenezę, rozwój pęcherzyków jajnikowych, sygnalizację komórkową, angiogenezę, regulację poziomów hormonów płciowych w rozwoju endometriozy. Autorzy badań populacyjnych nakreślają kolejny etap badań nad endometriozą jakim jest analiza szlaków genomicznych prowadząca do endometriozy. Dzięki temu będzie możliwe tworzenie terapii lepiej ukierunkowanych na procesy leżące u podstaw tego stanu oraz identyfikację markerów, które mogą być wykorzystane do ułatwienia diagnozy klinicznej a co za tym idzie prawdopodobnie uniknięcia operacji i ryzyka z tym związanego.

Wzajemnie się przeplatały i uzupełniały wykłady dotyczące protokołów stymulacji jak i przygotowania pacjentek do transferu zarodka. Zaprezentowano warianty stymulacji w przypadku POF (poor ovarian responders), słabej odpowiedzi jajników na stymulację oraz protokoły podwójnej stymulacji (Double Stimulations).

Coroczne spotkania ESHRE to również sesje dotyczące społeczno-cywilizacyjnych tematów powiązanych z leczeniem niepłodności. W tym roku były to tematy dotyczące świadomej decyzji kobiet o zachowaniu płodności FP (fertility preservation) w celu zapobiegania związanemu z wiekiem spadkowi płodności jak i systematyczny przegląd wytycznych dotyczących praktyki klinicznej i poradnictwa dotyczącego spadku płodności związanej z wiekiem u kobiet.

Wielką niespodzianką na zakończenie Spotkania Członków ESHRE była multidyscyplinarna debata naukowa z przymrużeniem oka „Czy IVF ma wpływ na ewolucję człowieka?” Debata dotycząca podstaw ewolucji gatunków Darwina, doboru partnerów reprodukcyjnych i próba powiązania ich z IVF tak naprawdę odpowiedziała tylko na jedno pytanie.

Coroczne spotkania praktyków, naukowców i pacjentów w ciągu trzech dni to jednak za mało na ogromną ilość pytań, tematów i dyskusji, a wszyscy opuszczają Wiedeń z niedosytem wiedzy i oczekiwaniem na kolejne spotkanie za rok.

Komitet Embriologów
Special Interest Group Embryology ESHRE

Miło nam też poinformować ze nasza embriolog dr Agnieszka Nowak, jako pierwsza Polka została członkiem Komitetu Embriologów Special Interest Group Embryology ESHRE – zobacz: https://www.eshre.eu/Specialty-groups/Special-Interest-Groups/Embryology/Coordination

Podziel się wpisem:

Masz pytania?

Zadzwoń

(+48) 12 661 30 30

lub napisz do nas

[email protected]

just contact image

Zobacz również

Badania
12 minut
02 luty 2017

Ocena rezerwy jajnikowej

Ocena rezerwy jajnikowej to jeden z pierwszych testów jakie wykonuje się u pacjentek zgłaszających się do lekarza z powodu trudności w zajściu w ciążę...
Ocena rezerwy jajnikowej to jeden z pierwszych testów jakie wykonuje się u pacjentek zgłaszających się do lekarza z powodu trudności w zajściu w ciążę...
Czytaj wpis
Niepłodność
10 minut
04 kwiecień 2017

Time-Lapse to bezpieczeństwo zarodków

Bezpieczny rozwój zarodków to nasz priorytet. Gdy systemy hodowli zarodków time-lapse stają się powoli standardem w pracy embriologa klinicznego, to w naszym Centrum ARTVIMED od kilku już lat wykorzystujemy Time-Lapse...
Bezpieczny rozwój zarodków to nasz priorytet. Gdy systemy hodowli zarodków time-lapse stają się powoli standardem w pracy embriologa klinicznego, to w naszym Centrum ARTVIMED od kilku już lat wykorzystujemy Time-Lapse...
Czytaj wpis
Niepłodność
8 minut
05 maj 2017

Receptywność endometrium

W programie zapłodnienia pozaustrojowego jednym z kluczowych momentów, być może nawet najważniejszym, jest ten, w którym transferowany zarodek rozpoczyna proces zagnieżdżania się w błonie śluzowej macicy...
W programie zapłodnienia pozaustrojowego jednym z kluczowych momentów, być może nawet najważniejszym, jest ten, w którym transferowany zarodek rozpoczyna proces zagnieżdżania się w błonie śluzowej macicy...
Czytaj wpis