Metoda TESE (ang. testicular sperm extraction) należy do metod dzięki którym można pozyskać plemniki bezpośrednio z jądra. Najczęściej wykonywana jest u pacjentów, u których w podstawowym badaniu nasienia- seminogramie, stwierdzono azoospermię, czyli brak plemników.
U pacjentów cierpiących z powodu azoospermii możliwe jest uzyskanie plemników w drodze punkcji najądrza lub jądra i następnie wykorzystanie ich do zapłodnienia pozaustrojowego. Wiąże się to jednak z dodatkowym zabiegiem, który w zależności od wskazań może mieć postać punkcji aspiracyjnej najądrza (PESA ang pericutaneus epidydimis sperm aspiration) lub jadra (TESE ang. testicular sperm extraction). W wyjątkowych przypadkach można wykonywać tzw. biopsję otwartą jądra.
Zabieg biopsji pozwala uzyskać informację, czy w kanalikach nasiennych jądra dochodzi do wytwarzania plemników, tym samym czy będzie możliwe wykorzystanie pobranego materiału w procedurze zapłodnienia wspomaganego ICSI.
Przyczyn braku plemników w ejakulacie jest wiele, ale nie zawsze oznacza to, że organizm mężczyzny nie wytwarza żadnych komórek rozrodczych.
Azoospermia może być wynikiem m.in.:
- wad wrodzonych narządu rodnego,
- zrośnięcia nasieniowodów lub ich braku,
- leczenia onkologicznego (chemioterapii, radioterapii)
- choroby autoimmunizacyjne,
- stosowane leki, np. sterydy anaboliczne
- wytrysk do pęcherza moczowego, np. w konsekwencji operacji urologicznych,
Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji jądra jest zdiagnozowanie u pacjentów
- azoospermii,
- pierwotnej niewydolności jąder,
- wrodzonego braku nasieniowodów,
- całkowitej nekrozoospermii
- nieudanej rekonstrukcji nasieniowodów po wazektomii.
Zabieg biopsji jąder wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu. Biopsja jąder jest drobnym zabiegiem chirurgicznym, który polega na pobraniu tkanki z jąder, poprzez nakłucie jądra igłą i pobranie niewielkich fragmentów tkanki, w których następnie poszukuje się plemników.
Zobacz, jak przygotować się do zabiegu
Uzyskany materiał biologiczny może zostać od razu wykorzystany do zapłodnienia pozaustrojowego (ICSI) bądź zamrożony.
Biopsja jąder jest jedną z procedur zachowania płodności: oncofertility.
Przeciwwskazania dla biopsji jądra
Zabieg biopsji jądra nie będzie przeprowadzony, jeżeli zostanie zdiagnozowany stan zapalny w obrębie: jądra, najądrza, worka mosznowego.