Dofinansowania Unijne

LECZENIE

przewiń w dół

Zalecenia dla pacjentek poddawanych leczeniu z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu

Zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka – Przebieg leczenia niepłodności (IVF-ET)

W leczeniu niepłodności stosuje się tzw. techniki wspomaganego rozrodu ART (Assisted Reproductive Techniques).

Procedury: dojajowodowe przeniesienie gamet (GIFT) oraz transfer zygot lub zarodków do jajowodów (ZIFT, TET) są już bardzo rzadko stosowane i obecnie mają jedynie znaczenie historyczne.

Stymulacja hormonalna – stymulacja jajeczkowania.

Dla potrzeb leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu stosuje się stymulację hormonalną, która prowadzi do uzyskania większej ilości dojrzewających pęcherzyków jajnikowych i tym samym zwiększa szansę na powodzenie leczenia. Stymulacja owulacji jest również leczeniem z wyboru u kobiet z zaburzeniami jajeczkowania.

Kobieta w trakcie jednego cyklu owulacyjnego produkuje jeden do dwóch pęcherzyków Graffa. Dzieje się tak dlatego, iż pod wpływem dużej dawki hormonów pobudzone zostają jajniki do produkcji pęcherzyków jajnikowych zawierających komórki jajowe. W cyklu poprzedzającym rozpoczęcie procesu stymulacji jajników, Pacjentka przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Ma to na celu wyciszenie pracy jajników i przeciwdziałanie tworzenia się torbieli jajników. Pod koniec tego cyklu zapada ostateczna decyzja co do rozpoczęcia i rodzaju stymulacji hormonalnej. Im większa ilość wyprodukowanych pęcherzyków, tym większe szanse na ciążę.

Stymulacja hormonalna – pytania i odpowiedzi

Czy antykoncepcja jest stosowana tylko przed długim protokołem, czy przed krótkim też, czy może zależy to od sytuacji klinicznej pacjentki?

Antykoncepcja jest zwykle stosowana przy długim protokole, przede wszystkim by uniknąć powstawania torbieli po podaniu analogu GnRH. Uważa się natomiast, że zastosowanie antykoncepcji przed krótkim protokołem antagonistycznym może zmniejszać jego skuteczność – wtedy stosuje tzw priming estrogenowy, zwłaszcza u pacjentek z ograniczoną rezerwą jajnikową.

W stymulacji hormonalnej u kobiet stosuje się:

  • Cytrynian klomifenu – jest stosowany w przypadkach zaburzeń owulacji u kobiet, których partnerzy są płodni. W prawidłowym cyklu menstruacyjnym, wydzielanie hormonu uwalniającego gonadotropiny (GnRH) sprawia, że przysadka uwalnia FSH i LH, stymulując w ten sposób rozwój pęcherzyka i owulację. Stwierdzono, że klomifen indukuje owulację u 75% kobiet niejajeczkujących i 35% z tych kobiet zachodzi w ciążę. Większość ciąż jest pojedynczych. Odsetek ciąż bliźniaczych jest mniejszy niż 10%. Klomifen jest zwykle stosowany przez 4-5 cykli. Jeżeli w tym czasie pacjentka nie zajdzie w ciążę, następnym krokiem jest zastosowanie gonadotropin.
  • Preparaty zawierające gonadotropiny – leki te są produkowane poprzez ekstrakcję czynnych hormonów z moczu kobiet po menopauzie (gonadotropina menopauzalna, HMG) lub też dzięki zastosowaniu metod inżynierii genetycznej w specjalnych zaprogramowanych liniach komórkowych (rekombinowany ludzki hormon folikulotropowy, rh-FSH, rekombinowany ludzki hormon luteotropowy rh-LH). Gonadotropiny mają zdolność stymulacji wzrostu pęcherzyka lub pęcherzyków jajnikowych i zwykle są stosowane u kobiet, które nie zareagowały na leczenie cytrynianem klomifenu. Wzrost licznych pęcherzyków jajnikowych jest wykorzystywany w technikach wspomaganego rozrodu (ART).
  • Preparaty gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Również w tym przypadku dostępne są preparaty moczopochodne (u-HCG) oraz rekombinowane (rekominowana ludzka gonadotropina kosmówkowa). Hormon ten powoduje uwalnianie jaja w sposób analogiczny do LH. Zwykle lek podaje się 24 godziny po ostatniej dawce gonadotropin w celu indukcji owulacji.

W stymulacji hormonalnej u mężczyzn stosuje się:

  • U mężczyzn iniekcje hCG dwa do trzech razy na tydzień mogą pobudzać produkcję testosteronu, hormonu mającego zasadnicze znaczenie dla wytwarzania plemników.

Przejdź do następnego działu, w którym poznasz Programy leczenia stosowane w ARTVIMED.

Loga dofinansowania