2. Punkcja jajników
Punkcja jajników to pobranie komórek jajowych (gamet żeńskich) w celu przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro.
1.1. Zabieg pobrania komórek jajowych wykonuje się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.
Na 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść, pić, żuć gumy ani przyjmować leków!
Wyjątkiem są leki, które muszą być przyjęte z powodu leczenia ciężkiej choroby przewlekłej (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy lub serca), które można przyjąć na 4 godziny przed zabiegiem popijając łykiem wody.
Do wykonania zabiegu konieczne jest posiadanie przez pacjentkę oryginalnego wyniku grupy krwi.
Prosimy o nie używanie perfum/kosmetyków w dniu punkcji.
1.2. Rozmowa z anestezjologiem przed zabiegiem punkcji jajników.
Zabieg punkcji jajników poprzedza rozmowa z anestezjologiem, w trakcie której lekarz prowadzący znieczulenie zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjentki. Prosimy o wypełnienie ankiety anestezjologicznej, którą przekaże pacjentce położna. Przed zabiegiem do żyły pacjentki zostaje założona plastikowa igła (Venflon), która umożliwia podawanie leków i przetaczanie płynów. Venflon zostanie usunięty przez położną przed opuszczeniem Centrum przez pacjentkę, po wypisie i kontroli ciśnienia krwi co nastąpi po 2-4 godzinach od punkcji.
Znieczulenie ogólne, tak jak każda działalność medyczna może się wiązać z wystąpieniem różnych powikłań. Jeśli pacjentka ma jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące znieczulenia i możliwości powikłań, to rozmowa przed zabiegiem jest momentem, kiedy można otrzymać odnośne wyjaśnienia.
W trakcie rozmowy anestezjolog poprosi pacjentkę o podpisanie zgody na zabieg, której wzór zamieszczony jest poniżej.
Lekarz prowadzący poprosi pacjentów o podpisanie zgody na zapłodnienie określonej ilości lub wszystkich komórek, o ile taka zgoda nie została podpisana wcześniej
Bezpośrednio przed zabiegiem należy skorzystać z toalety, gdyż pełny pęcherz moczowy może utrudniać wykonanie punkcji. Znieczulenie rozpoczyna się natychmiast po podaniu leków nasennych. Zapadanie w sen jest szybkie i przyjemne, podobnie jak budzenie się. Pacjentka nie odczuwa bólu w trakcie punkcji.
1.3. Zabieg.
Pobranie komórek jajowych odbywa się po ok. 34-38 godzin po podaniu podskórnym preparatu Ovitrelle 250 ug. Zabieg polega na nakłuciu jajników cienką igłą przez sklepienia pochwy, pod kontrolą USG i następnie pobraniu płynu pęcherzykowego z komórkami jajowymi. Zabieg trwa ok. 10-20 minut. W trakcie zabiegu pacjentka znajduje się pod stałą opieką lekarza anestezjologa, który czuwa na d przebiegiem jej funkcji życiowych – w tym czasie lekarz ginekolog bezboleśnie pobiera komórki jajowe.
Ze względu na możliwość marznięcia stóp podczas zabiegu wskazane jest posiadanie ciepłych skarpet.
1.4. Po zabiegu punkcji jajników.
Po zabiegu i znieczuleniu mogą wystąpić nudności lub wymioty, choć zdarza się to wyjątkowo rzadko. Uczucie pragnienia i suchości w ustach występujące po zabiegu jest zjawiskiem normalnym – jest to objaw uboczny działania podanych leków. Całkowita sprawność psychoruchowa powraca po ok. 30-60 minutach po zabiegu. Po tym czasie pacjentka może spożywać pokarmy stałe i płynne. Ból podbrzusza można uśmierzyć przyjmując leki przeciwbólowe: preferowane jest przyjmowanie paracetamolu (Panadol, Apap) w dawce 500 – 1000 mg co 8 godzin. Po zabiegu pacjentka nie powinna prowadzić urządzeń mechanicznych ani podejmować istotnych decyzji.
Po zabiegu punkcji jajników pacjentka pozostaje w Centrum 2 do 4 godzin, choć w uzasadnionych przypadkach ten czas może być dłuższy.
Zaleca się by pacjentki, które przebyły uprzednio zabiegi na jajnikach lub zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej oraz te u których pobrano powyżej 15 komórek, mieszkające dalej niż 50 km od Krakowa, pozostały w Krakowie co najmniej dobę po zabiegu. Jeśli to niemożliwe, pacjentki powinny znajdować się co najmniej przez dobę po zabiegu w odległości nie większej niż 50 km od najbliższego oddziału szpitalnego ginekologiczno-położniczego pełniącego ostry dyżur.
1.5. W przypadku niepokojących objawów.
W przypadku pojawienia się niepokojących objawów (silny ból brzucha, ból w okolicy obojczyków, gorączka, omdlenie, krwawienie z dróg rodnych), pacjentka powinna natychmiast skontaktować się z Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED, ewentualnie z najbliższym oddziałem ginekologiczno-położniczym.