Histeroskopia to procedura stosowana w medycynie od ponad 100 lat, która także współcześnie pozostaje jedną z najważniejszych metod diagnostyki i leczenia szerokiego wachlarza problemów ginekologicznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, histeroskopia należy do najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych badań diagnostycznych. W artykule wyjaśniamy, na czym polega, jakie są do niej wskazania, a także jak się przygotować do zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.
Czym jest histeroskopia diagnostyczna?
Histeroskopia diagnostyczna to zabieg pozwalający na dokładne obejrzenie wnętrza macicy za pomocą specjalnego narzędzia optycznego zwanego histeroskopem, który wprowadzany jest przez pochwę oraz kanał szyjki macicy, aż do jamy macicy. Jest to cienka rurka wyposażona w światłowód, która przesyła obraz na ekran monitora, umożliwiając lekarzowi precyzyjną ocenę stanu endometrium, jamy macicy oraz ujść jajowodów.
Histeroskopia diagnostyczna, jak sama nazwa wskazuje, wykonywana jest w celu oceny sytuacji bez wykonywania większych interwencji chirurgicznych. Jednak, jeśli w trakcie badania wykryte zostaną nieprawidłowości, lekarz może podjąć decyzję o ich usunięciu w trakcie tego samego zabiegu, dzięki czemu nie jest konieczne wykonywanie kolejnej procedury.
Kluczową informacją dla Pacjentek jest fakt, że histeroskopia diagnostyczna jest procedurą minimalnie inwazyjną, która nie wiąże się z bliznami czy koniecznością rekonwalescencji. Sam zabieg jest krótki, trwa przeważnie około 10-15 minut i nie wymaga hospitalizacji.
Jakie są wskazania do histeroskopii diagnostycznej?
Histeroskopia wykonywana jest w celach diagnostycznych w niepłodności, nawracających poronieniach i nieprawidłowych krwawieniach oraz gdy w innych badaniach diagnostycznych jest podejrzenie obecności polipów lub mięśniaków podśluzówkowych oraz przy podejrzeniu przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej jamy macicy (endometrium). Histeroskopia jest bardzo pomocna również w sytuacji, gdy inne badania, takie jak USG https://artvimed.pl/diagnostics/ginekologiczne-badanie-usg/, nie dają pewności co do źródła problemów.
Wskazaniem do histeroskopii są:
- problemy z zajściem w ciążę lub nawracające poronienia,
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
- podejrzenie zmian, takich jak: polipy macicy, mięśniaki podśluzówkowe lub przerost endometrium,
- diagnostyka w kierunku wad wrodzonych macicy,
- kontrola jamy macicy po zabiegach, takich jak łyżeczkowanie.
Dzięki histeroskopii diagnostycznej możliwe jest łatwe wykrycie problemów, takich jak zrosty wewnątrzmaciczne, przegrody, polipy endometrialne, czy wady wrodzone macicy, które mogą mieć znaczący wpływ zarówno na samopoczucie pacjentki, jak i na możliwości zajścia w ciążę.
W trakcie histeroskopii diagnostycznej możliwe jest także pobranie wycinków endometrium, czyli fragmentów błony śluzowej wyścielającej macicę. Wynik biopsji endometrium może wskazać na przewlekłe zapalenie endometrium, które utrudnia zajście w ciążę, często wywołuje także objawy, takie jak nieregularne krwawienia czy bóle podbrzusza.
Jak przebiega histeroskopia diagnostyczna?
Podczas zabiegu histeroskop wprowadzany jest przez szyjkę macicy do jej wnętrza. Aby uzyskać lepszy obraz i ocenić stan ścian macicy, wypełnia się jej jamę specjalnym płynem lub gazem, najczęściej solą fizjologiczną lub dwutlenkiem węgla.
Histeroskopia diagnostyczna jest procedurą stosunkowo krótką i minimalnie inwazyjną. Trwa zwykle od 10 do 15 minut i może być przeprowadzona w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności pozostawania w szpitalu.
Histeroskopia macicy może być przeprowadzona:
- bez znieczulenia,
- w znieczuleniu miejscowym – znieczulona zostaje szyjka macicy, co ogranicza dyskomfort w trakcie wprowadzania histeroskopu do jamy macicy,
- w znieczuleniu ogólnym, które wymaga ok. 2-godzinnej obserwacji pacjentki po zabiegu.
Decyzja o wyborze znieczulenia zależy od kilku czynników, w tym także od indywidualnej wrażliwości pacjentki. Warto porozmawiać z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję o rodzaju zabiegu. Przez większość pacjentek procedura nie jest określana jako bolesna, a dyskomfort związany z zabiegiem opisują jako przypominający skurcze miesiączkowe.
Jak przygotować się do histeroskopii diagnostycznej?
Zaleca się, aby histeroskopię wykonywać w pierwszej fazie cyklu, najlepiej między ósmym, a dwunastym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki, jednak w niektórych przypadkach lekarz prowadzący może zadecydować o przeprowadzeniu badania w innym terminie.
Przeważnie przed histeroskopią zalecane jest wykonanie badań mikrobiologicznych, w tym:
- wymazów z kanału szyjki macicy w kierunku mykoplazmy, chlamydii oraz ureaplazmy,
- biocenozy pochwy,
- w przypadku badania w znieczuleniu ogólnym – morfologii, elektrolitów, czynników krzepnięcia oraz grupy krwi.
Przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia, irygacji pochwy i stosowania tamponów przez około 24–48 godzin przed badaniem. Dla zwiększenia komfortu, na około 30 minut przez histeroskopią można zażyć środek przeciwbólowy. Tuż przed samym zabiegiem, należy skorzystać z toalety, tak by podczas badania pęcherzy moczowy był pusty. W przypadku histeroskopii w znieczuleniu ogólnym należy zgłosić się na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia i picia) oraz zgłosić personelowi wszystkie alergie i zażywane leki.
Jak postępować po zabiegu histeroskopii diagnostycznej?
Po histeroskopii diagnostycznej większość pacjentek wraca do codziennych aktywności już tego samego dnia. Po badaniu mogą wystąpić łagodne skurcze, plamienia lub niewielki dyskomfort, przypominający dolegliwości miesiączkowe. Po histeroskopii diagnostycznej zalecane jest wstrzymanie się od współżycia oraz korzystania z basenów publicznych przez około 2 tygodnie. Jest to związane z faktem, że w trakcie histeroskopii dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej, co może zwiększać ryzyko infekcji.
Histeroskopia diagnostyczna a starania o dziecko
Histeroskopia diagnostyczna to bezpieczne i skuteczne narzędzie w diagnostyce wielu problemów ginekologicznych. Jej rola w wykrywaniu przyczyn niepłodności jest nieoceniona. Dzięki zabiegowi możliwe jest znalezienie nieprawidłowości, takich jak zrosty wewnątrzmaciczne, polipy czy wady anatomiczne macicy, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub prowadzić do nawracających poronień. W wielu przypadkach w trakcie jednego zabiegu możliwe jest nie tylko zdiagnozowanie, ale także usunięcie wykrytych problemów, co znacząco zwiększa szanse na poczęcie dziecka.
Dowiedz się więcej: https://artvimed.pl/diagnostics/histeroskopia/