Unia Europejska

„Moja płodność, moja przyszłość, moja rodzina” – globalna kampania edukacyjna w zakresie płodności

Na przełomie ostatnich lat, obserwujemy globalny spadek współczynnika dzietności, czyli liczby dzieci urodzonych na jedną kobietę.

W każdym kraju możemy zaobserwować  tendencję do odkładania decyzji o posiadaniu dziecka.

W wielu krajach, wiek w którym kobiety mają pierwsze dziecko, przekracza 30 lat. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety opóźniają posiadanie dzieci:

  • edukacja
  • kariera zawodowa
  • styl życia
  • znalezienie odpowiedniego partnera

Wzrasta również liczba kobiet bezdzietnych nie z własnego wyboru. W Wielkiej Brytanii 20% kobiet nie ma dzieci, z czego 4% próbowało zajść w ciążę, wiele z nich bezskutecznie przeszło leczenie niepłodności.

Wiemy, że nie wszyscy rozumieją spadek płodności kobiet. Szansa zajścia w ciążę poniżej 30 roku życia wynosi około 20% każdego miesiąca, ale spada ona do około 5% w wieku 40 lat. Gdy partner płci męskiej ma więcej niż 45 lat, istnieje zwiększone ryzyko poronienia.

Kobiety po trzydziestce mogą czuć się wspaniale. Ćwiczą, dobrze się odżywiają i mogą czuć, że ich płodność będzie w porządku, ponieważ same czują się dobrze. Dodatkowo w prasie bombardowani jesteśmy wizerunkami celebrytów mających dzieci w wieku 40-50 lat. Wiele z tych gwiazd miało drogie leczenie in vitro. Jeśli użyjemy komórki dawcy, prawie każda kobieta może zajść w ciążę w każdym wieku, ale używając własnej komórki, zapłodnienie in vitro nie zawsze dochodzi do skutku. Szansa na urodzenie dziecka po jednej próbie in vitro wynosi około 30% dla kobiet w wieku poniżej 35 lat, ale tylko około 10% dla kobiet w wieku od 40 do 44 lat, powyżej 45 lat to prawie zero.

Ewolucja nie nadąża za feminizmem. Spadek płodności kobiet jest prawdziwy i chcemy, aby mężczyźni i kobiety byli świadomi, aby mogli dokonywać świadomych wyborów. Nie chcemy, aby okoliczności zwiększały bezdzietność, dlatego też sześć krajów rozpoczęło prace nad edukacją płodności – Wielka Brytania, Australia, Kanada, Szwecja, Dania i Portugalia.

Grupa ekspertów z tych krajów zebrała się, aby pracować nad globalną kampanią edukacyjną w zakresie płodności. Zaczęli więc od wprowadzenia plakatu, który dotyczy edukacji na temat płodności, który został opublikowany w Parlamencie Europejskim 5 listopada podczas spotkania „Moja płodność, moja przyszłość, moja rodzina”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fertility Europe podczas corocznego Europejskiego Tygodnia Płodności (w tym roku 4–10 listopada).  Fertility Europe zgromadziło przedstawicieli medycznych, nauczycieli, pacjentów i polityków, aby wspólnie pracować nad unijnymi przepisami dotyczącymi edukacji.

Wezwanie do powszechnej edukacji jest częścią wezwania do działania Fertility Europe ogłoszonego w ubiegłym roku – aby zachęcić polityków do podpisania poparcia dla równego dostępu do leczenia niepłodności i edukacji w UE.

Kampania plakatowa ma na celu zwiększenie świadomości na temat potrzeby edukacji w zakresie płodności tak, aby każdy kraj miał stronę internetową poświęconą edukacji w zakresie płodności i zapewniał edukację w zakresie płodności w szkołach i poza nią. Sześć krajów ma obecnie aktywne strony internetowe poświęcone edukacji na temat płodności: Australia ( www.yourfertility.org.au ), Wielka Brytania ( www.fertilityed.uk ), Dania ( www.reprounion.eu ), Portugalia ( https: //www.fpce.up. pt / saudereprodutiva / ) , Szwecja ( http://www.reproduktivlivsplan.se/ ) i Kanada ( www.myfertilnionychoices.com).

Powiązane artykuły

Fundusze Europejskie